TRENING AUTOGENNY SCHULTZA

Metoda polegająca na uaktywnieniu autonomicznego układu nerwowego, zaczerpnięta z jogi, jest techniką w której powtarzanie autosugestii służy rozluźnianiu poszczególnych grupy mięśni, aż do osiągniecia głębokiego relaksu. Sugestie będą podawane w pierwszej osobie, spróbuj traktować je jak swoje słowa.

óż się wygodnie i powtarzaj w myślach. 

Leżę wygodnie, bardzo wygodnie, oddycham lekko równo, wszystkie problemy wydają się odległe. Rozluźniam mięśnie mojej prawej ręki, Moja prawa ręka jest bardzo ciężka, moja prawa ręka jest tak ciężka, że nie mogę jej unieść, a całe moje ciało przechyla się i ciąży na prawą stronę. Oddycham spokojnie, lekko, równo.

Rozluźniam mięśnie lewej ręki, moja lewa ręka staje się cięższa, coraz cięższa. Moja lewa ręka jest ciężka, moja lewa ręka jest tak bardzo ciężka, że nie mogę jej unieść. A całe moje ciało przechyla się i ciąży na lewą stronę. Oddycham spokojnie, lekko, równo.

Moje palce, dłonie, nadgarstki są naturalnie rozluźnione, przedramiona są bardzo ciężkie. Łokcie swobodnie dotykają podłoża. Moje obie ręce są ciężkie, bardzo ciężkie, są tak ciężkie, że nie mogę ich unieść. Oddycham spokojnie, lekko, równo. 

Rozluźniam mięśnie mojej prawej nogi, moja prawa noga jest bardzo ciężka, moja prawa noga jest tak ciężka, że nie mogę jej unieść, a całe moje ciało przechyla się i ciąży na prawą stronę. Oddycham spokojnie, lekko, równo. 

Rozluźniam mięśnie mojej lewej nogi, moja lewa noga jest bardzo ciężka, moja lewa noga jest tak ciężka, że nie mogę jej unieść, a całe moje ciało przechyla się i ciąży na lewą stronę. Oddycham spokojnie, lekko, równo. Obie moje nogi są bardzo ciężkie, pięty opierają się o podłoże, moje kostki, kolana, biodra są naturalnie  rozluźnione. Moje nogi są tak ciężkie, że nie mogę ich unieść. Oddycham spokojnie, lekko, równo. 

Brzuch opada w kierunku kręgosłupa, czuję jak klatka piersiowa się unosi i opada, rozluźniam mięśnie szyi, głowa mocno, swobodnie opiera się o podłoże. Mięśnie żuchwy są rozluźnione, a język spokojnie spoczywa w ustach. Rozluźniam mięśnie czoła, czuję jak skóra wokół oczu się rozluźnia. Łagodnieją rysy mojej warzy. Moja twarz jest rozluźniona i zrelaksowana. Oddycham spokojnie, lekko, równo. Moja głowa staje się ciężka, bardzo ciężka, moja głowa jest tak ciężka, że nie mogę jej unieść. Całe moje ciało jest przyjemnie bezwładne i odprężone, odczuwam spokój i wewnętrzną ciszę. Spokój i wewnętrzną ciszę. 

Odczuwam ciepło w mojej prawej ręce, z każdą chwilą odczuwam je wyraźniej. Ciepło przepływa przez moją lewą rękę, z każdą chwilą czuję je wyraźniej. Obie moje ręce promieniują wyraźnym ciepłem. Moje ręce są ciepłe. 

Odczuwam ciepło w mojej prawej nodze, z każdą chwilą odczuwam je wyraźniej. Ciepło przepływa przez moją lewą nogę z każdą chwilą odczuwam je wyraźniej. Obie moje nogi promieniują wyraźnym ciepłem. Moje nogi są ciepłe. 

Ciepło wypełnia mój brzuch, klatkę piersiową, czuję wyraźne ciepło w moim splocie słonecznym. Ciepło ogarnia moje całe ciało, czuję się jak zanurzony w ciepłej wodzie. Całe moje ciało jest odprężone i przyjemnie ciepłe.

Czuję spokój i wewnętrzną ciszę, ten spokój, ta cisza zostaną ze mną. 

Powoli uczucie ciężaru i bezwładu znika, powoli uczucie ciężaru i bezwładu znika. Otwieram oczy i przeciągam się, czuję się jak po przebudzeniu z dobrego odprężającego snu. Jest mi dobrze, jestem odprężony i zrelaksowany.